speed dome kamera, kameralar, özellikleri, satış, bayi, kurulum, kaliteli, profesyonel, özellikleri, speed dome nedir.
CCTV güvenlik kamera sistemleri içerisinde kullanılan “Speed Dome Kamera” bu sistemler için kullanılan en etkili kameralardır. Küçük boyutlu olmaları herkesin güvenlik kameralarını görmesini engeller. Speed Dome kameralar duvara ve tavana monte edilebildikleri için kolay ulaşılamayacak şekilde konumlandırılabilir. Küçük olmalarına ve kırılgan görünmelerine karşın dome kamera modelleri darbelere ve iklim koşularına oldukça dayanıklıdır.

Speed Dome kamera modelleri içerisinde, kurulacak alana göre istenirse gece görüş özelliği bulunan, yüksek çözünürlüklü, geniş açılı, renkli ve siyah beyaz görüntü veren çeşitler bulunmaktadır.Speed Dome kamera lensleri arasında, 3′ten 9,5 mm. ve 9′dan 22 mm. kadar otomatik netlik yapabilen modeller ile 3,6, 6, 8 ve 12 mm sabit lensler mevcuttur.

Her yere kolayca monte edilebilen dome kamera sistemleri, pan ve tilt yapabilme özellikleri, darbelere karşı dayanıklı yapıları, gece görüş sistemleri CCTV kamera sistemleri için oldukça fazla esneklik sağlamaktadır.

Speed dome kamera sistemleri joystick, infrared uzaktan kumanda gibi sistemlerle kontrol edilebilmektedir. İç ve dış mekânlarda kurulacak güvenlik kamerası sistemleri için kullanıma uygun dome kameralar, hazne içerisinde bulunan özel ısıtma sistemiyle her türlü hava koşulunda çalışabilmektedir.
Dome kamera sistemleri arasında çalışma prensibi olarak ayrılan diğer bir model “ip dome kamera” dır. Hızlı internet bağlantısı olan bir bilgisayara entegre edilen kamera dünyanın neresinde olursanız olun uzaktan müdahale imkanı tanımaktadır.

Bazı gelişmiş ip dome kameralar hareket sensörü ile birlikte kurulmakta ve hareketi algıladıklarında kayıt konumuna geçmektedir. Bu da internet üzerinden aktarılacak veri miktarını azaltarak maliyeti düşürmektedir.

Ip speed dome kamera modelleri neredeyse her türlü modem, T1 bağlantılar hatta cep telefonu üzerinden 3G teknolojisi ile çalışabilmektedir. Bu sistemi kurabilmeniz için öncelikle statik bir ip adresinizin bulunması gerekmektedir. Statik ip adresini internet servis sağlayıcınızdan temin edebilirsiniz.
Bir dome kamera alırken göz önünde bulundurmanız gereken unsurları şöyle sıralayabiliriz;

Dome kamerayı içeride mi dışarıda mı kullanacaksınız? Özellikle dış mekânda kullanacaksanız, çerçevesi darbelere karşı dayanıklı ve donmayı önleyici ısıtma sistemi bulunan modeller arasından seçim yapabilirsiniz.
Büyük boyutlu kameralı izleme sistemleri genel olarak iki ana teknoloji kullanılarak gerçekleştirilir.

– Fiber altyapı, Fiber optik kablo kullanılarak
– Kablosuz görüntü aktarıcılar kullanılarak
* Pratikliği, esnek uygulama imkânları, ekonomik fiyatı nedenleriyle wireless sistemler daha çok kullanım alanı bulmaktadır. Kablosuz mobese kamera sistemleri yaygın olarak aşağıdaki uygulamalarda tercih edilmektedir:
* Şehir izleme, İl, ilçe, belde, köy kamera güvenlik sistemleri
* Havaalanı güvenliği, pist denetimi, uçuş güvenliği
* Liman, tersane, sahil, deniz trafiği denetimi
* Cezaevleri, Askeri tesisler, Endüstriyel tesisler
* Çiftlik, büyük tarım alanları, barajlar vb.

Dome kamera eğer gecede kullanılacaksa gece görüş özelliği bulunan bir kamera seçmeniz gerekir. Gece görüşlü speed dome kamera modellerinin ışık hassasiyeti çok yüksektir, hatta mum ışığında bile net görüntü elde edebilirsiniz.

Dome kamera alırken özelliklerini ve sınırlarını iyice öğrenin. Kaç derece hava sıcaklıkları arasında sistem sorunsuz çalışır, kullanılan lensin otomatik netlik özelliği var mı, zoom yapabiliyor mu? vb soruların cevaplarını mutlaka alın.

Kamerayı satın aldığınız mağazanın arıza durumlarında servis politikası ve garanti koşulları nelerdir?

Tüm bu soruların yanıtlarını aldıktan sonra seçeceğiniz dome kamerayı yerleştirirken en uygun konumu bulmalısınız. Kamerayı monte edeceğiniz yer hem size güvenlik açısından iyi bir görüntü vermeli, önü hiç bir zaman kapanmamalı ve kolay ulaşılabilir olmamalıdır.