Güvenlik sistemleri ev, işyeri, bahçe ya da site güvenliği için ya da sadece gözetleme amacıyla kullanılabilir, güvenlik sistemleri parmak izi ya da kamera sistemleri, bariyer sistemleri, alarm sistemi olarak da sıralayabiliriz. Güvenlik sistemine ihtiyaç duymaya başladığınız andan itibaren kendinize seçtiğiniz ve güvenilebilir olduğuna inandığınız bir firma ile işe başlarsınız, peki öncelikleriniz kurdurmak istediğiniz sisteme göre mi belirlenmeli yoksa güvenlik firmasının önerilerine göre mi belirlenmelidir.
Bilmelisiniz ki hangi güvenlik sistemi kuruyor olursanız olun doğru montaj ve doğru kurulum oldukça önemlidir. Her sistemi tek tek anlatabiliriz ancak istekler ve ihtiyaçlar o kadar farklıdır ki doğru bilgiyi bazen okuyarak bile bulamayabilirsiniz. Diyelim ki evinize bir alarm sistemi kurduruyorsunuz, peki bu alarm sistemi gasp durumunda size ne gibi bir yararı olacaktır. Siz eve giriş yapacağınız sırada birisi size yaklaştı ve alarm şifresini girmenizi istedi, doğru kodlanmış bir alarm sisteminiz var ise şifreyi tersten girdiğinizde alarm ötmez ve acil koduyla emniyet güçlerine gasp durumunuzu haber verir.
Ufak bir bilgi gibi gözükse de parmak izi sistemlerinden tutun kamera sistemlerine kadar, doğru adaptör sayılarına varıncaya kadar her şey önemlidir, cihazın uzun ömürlü ve sağlıklı çalışabilmesi için doğru sistemi doğru kişilere kurdurmak gerekmektedir. İnsanlar bazen bu sistemlerin evlerindeki televizyon ya da buzdolabı gibi kurulur ve biter gibi düşünseler de gerçekte çok daha zor ve bilgi gerektiren sistemlerdir.