Sorusuna cevabımız aşağıda bilgilendirdik okumanızı tavsiye ederiz.

Elektronik alarm sistemleri, suç faaliyeti veya diğer tehdit edici durumları tespit etmek, tespit etmek ve caydırmak için tasarlanmış üç bileşenli parçadan oluşur. Bir alarm sistemi, istila, yangın, gaz sızıntısı veya çevresel değişiklikler gibi olayları tespit edebilir; olayın bir tehdit oluşturup oluşturmadığını belirleme; ve daha sonra etkinlik hakkında bir bildirim gönderin.

Aktiviteyi algılayan bir alarm sisteminin bileşeni bir sensör olarak adlandırılır. İşte işyerinizi korumak için kullanılabilecek bazı yaygın sensör türleri.

Kapı ve pencere manyetik kontakları Nedir

 

Kapı ve pencere kontakları , bir kapı veya pencerenin açılmasını veya kapanmasını gösteren anahtarlardır. Anahtar bir kapıya veya pencereye monte edilir ve çerçeveye bağlı bir mıknatıs tarafından tutulur. Kapı veya pencere mıknatıstan uzaklaştığında, anahtar açılır ve alarm kontrol paneli tarafından algılanır.

Haraket Dedektörleri Nedir

Hareket Sensörleri büyük bir odada hareketi veya hareketi algılayabilir.

Cam Kırılma Dedektörleri , cam kırılma sesini sürekli olarak dinlemek için tasarlanmıştır. Cam kırılma detektörü kırılan camın neden olduğu ses düzenini duyarsa, alarm kontrol paneline elektronik bir sinyal gönderir.

Şok darbe Sensörleri , bir duvar, çatı veya yapının başka bir bölgesinden geçecek güç kullanan bir hırsızı algılayabilir.

 

Karbon Monoksit (CO) dedektörleri karbon monoksiti tespit etmek için kullanılır; Görünmez, kokusuz, renksiz bir gaz. CO algılandığında, sensör kontrol paneline bir sinyal gönderir ve bu da sesli bir alarm verir.

Panik Butonları , bir düğmeye basarak yardım için anında ve sağduyulu bir çağrı gönderir.

Çevresel Sensörler , suyun varlığına tepki gösterir veya oda sıcaklığında ani artışlar veya azalmalar.

Duman Dedektörleri yangını tespit etmek için tasarlanmıştır. Orada iki tip iyonlaşma ve fotoelektrik: detektörleri. En yaygın duman dedektörü, iyonizasyon tespiti, en çok duman olmadan yanan ateşleri tespit etmek için kullanılır. Fotoelektrik algılama, büyük miktarda duman üreten içten yanmalı yangınlara tepki verir. Her iki teknolojinin de yangında aynı seviyede performans göstermesi ve aynı miktarda uyarı sağlaması gerekmektedir.

Tuş takımı , bir güvenlik sistemini devreye almak ve silahsızlandırmak için kullanılan bir cihazdır. Tuş takımları genellikle bir binanın girişine veya çıkışına yakın yerleştirilir. Sistem etkinleştirildiğinde bir kapı veya pencere açılırsa, tuş takımı hemen bir alarm başlatır.

 

Alarm sistemi kontrol paneli, sistemin beyni. Aldığı bilgileri çeşitli sensörlerden işleyerek ve buna göre cevap vererek karar verme işlevini yerine getirir. Örneğin, sistem devre dışıyken bir kapı veya pencere açıksa, kontrol paneli olayı yoksayar. Ancak, sistem açılırken bir pencere açılırsa, alarm izleme merkezinize bir sinyal göndererek ve sesli bir alarmı tetikleyerek hemen yanıt verecektir.

 

Alarm sistemi panelleri, bir telefon hattı üzerinden sinyal gönderen ve alan haberleşme cihazlarına yerleştirilmiştir. Bu sinyaller, eğitimli dağıtım görevlilerinin alarm sistemi sinyallerini izlediği merkezi bir alarm izleme merkezine gönderilir. Tetiklenen bir alarm durumunda, bir acil durum görevlisi acil durumun doğrulanması için sizinle irtibata geçecek ve gerekirse sizin adınıza polis veya itfaiyeye başvuracaktır.

 

Alarm sireni ile caydırmak

 

Bir alarm paneli siren ve / veya flaş lambaları gibi fiziksel alarmları aktif hale getirerek tetiklenmiş bir alarm verir. Bu cihazlar, tesisinizden uzakta bir kişiyi korkutmak veya yangın veya karbon monoksit varlığı gibi tehdit edici bir durum hakkında sizi uyarmak için kullanılır.

 

Bir alarm sisteminin bileşen parçaları, işyerinizdeki tehlikeyi tespit etmek, belirlemek ve engellemek için birlikte çalışır. Acil bir durumda ekipmanınızın düzgün çalışmasını sağlamak için sisteminizde düzenli testler yapmanız önemlidir. Daha fazla bilgi için bir Data güvenlik şirketiyle iletişim kurun .

alarm sistemi nasıl susturulur  alarm sistemi nasıl etkisiz hale getirilir  yazısı ile makalemizi daha sonraki yazımızda kaleme alacağım.