Bu yazımızda gizli kamera çeşitleri hakkında genel bilgi vermek amaçlı hazırlanmıştır.elimizde mevcutta bulunmamaktadır.

Çalışan insanların büyük bir kısmı çocuklarını bebeklerini bakıcılar ile evde bırakmak zorunda kalabiliyorlar. Ancak bu durumda çocuklarının bebeklerinin  evde nasıl zaman geçirdiklerini bilemiyorlar. Ya da işyeri sahipleri iş yerlerinde bulunmadıkları zamanlarda çalışanlarının ne kadar verimli çalıştıklarını merak edebiliyor. Böylesi durumlarda ise ne yapılacağı oldukça kolay. Öncelikli olarak  gizli kamera modelleri incelenmeli ardındanda kendilerine en uygun olanı seçmelidir. Şimdilerde insanların büyük bir kısmı kalem kamera anahtarlık kamera masaüstü saati olarak da kullanılabilen gizli kameralar arasından seçimlerini yapmayı tercih ediyorlar. Çünkü bu tarz kameralara bakıldığı zaman içerisinde ses ve görüntü kaydeden bir cihazın yer aldığı görülüyor. İnsanlar da nerede olursa olsun bulunulan mekanı kolaylıkla takip edebiliyorlar.

Elektronik sistemlerinde baş döndürücü gelişmeler sonucu gizli kamera çeşitleri ve dolayısıyla Gizli kamera modelleri akla hayale gelmeyecek derecede çeşitlenmiş ve boyutları küçülmüştür.Bu küçük kameralardan bir kısmı ileri derecede özel uygulamalarda kullanılabilir. Bilinen gizli kamera modelleri aşağıda listelenmiştir:

 

Gözlük Gizli Kamera

Ayakkabı Gizli Kamera

Düğme Tipi Gizli Kameralar

Sprinkler Gizli Kameralar

Vida Tipi Gizli Kameralar

Saat Gizli Kameralar

Kravat Gizli Kameralar

Pinhole Gizli Kameralar

PIR Dedektör Görünümlü Gizli Kamaralar

Duman Dedektör Görünümlü Gizli Kameralar

Kulaklık Tipi Gizli Kameralar

Şapka Gizli Kameralar

Parmak Gizli Kameralar

Kalem Gizli Kameralar

Kemer Gizli Kameralar

Gizli kameralarının en önemli bir diğer özelliği ise istenilen heran bu kameralara ulaşılabilmesi. Her ne kadar bazı kameralarda yalnızca hafıza kartı ile görüntüler ve ses kaydediliyor. Bazılarında ise insanlar istedikleri zaman Wi-Fi kullanarak uzaktan erişim sağlayabiliyorlar. Bunun için ne yapılması gerektiği ise kullanım kılavuzunda ayrıntılı olarak belirtiliyor. Yani gizli kameralar kullanılacağı zaman ilk olarak bu kılavuzlar incelenmelidir. Kılavuzda gizli kameranın en iyi şekilde nasıl kullanılması gerektiği ile alakalı bilgiler elde edildikten sonra artık kameranın kullanımıyla ilgili hiçbir sorun yaşanmayacaktır. İnsanlar diledikleri gibi bu kameraları kullanarak onlar yokken nelerin yapıldığını öğrenmiş olurlar.

 

ANAHTARLIK GİZLİ KAMERA

İnsanlar kendileri  herhangi bir yerde bulunmadıkları zaman nelerin olduğunu öğrenmek isterler. Eskiden bu konuda elde edilen bilgiler oldukça azdı. Çünkü  gizli kamera seçenekleri oldukça sınırlıydı. Böyle olunca da insanlar çok yüksek oranda paralar vermek zorunda kalmak istemediklerinden ne kadar arzu ederlerse etsinler ANAHTARLIK gizli kameralar arasından seçimlerini yapamıyorlardı. Şimdilerde ise bu durumda çok ciddi değişimler kendini göstermeye başladı. Böyle olunca da birbirinden farklı markalar tarafından üretilmiş olan anahtar gizli kameralar arasından seçimlerini rahatlıkla yapabiliyorlar. Bu kameralar adından da söz edildiği gibi dışarıdan bakıldığı zaman kesinlikle fark edilmiyor. Dolayısıyla insanlar diledikleri gizli kamerayı kolaylıkla kullanabilirler.

KOL SAATİ  GİZLİ KAMERA

saat gizli kamera modellerinin bu denli tercih edilmesindeki en önemli etkenlerden bir tanesi kolay kullanıma sahip olması. Geçmiş dönemlerde kol saati kameralar yalnızca ses kaydı yapıyorlardı. Şimdilerde ise görüntü ve ses kaydetme özelliği bu kameralar üzerinden sizlere sunuluyor. Hatta son dönemlerdeki kol saati gizli kameralar HD kayıt özelliğine sahip. Böylece en canlı görüntüleri incelemek de mümkün olmakta. Karanlık ortamlarda görüntü kayıt yapılmak istendiği zaman ise kızıl ötesi led özelliğinin bu kameralarda bulunması gerekmekte. Böylece karanlık ortamlarda herhangi bir sorun yaşanmadan istenildiği gibi kaliteli görüntüler de elde edilmiş olacaktır. Çok fonksiyonlu özelliğe sahip olan kol saati gizli kameralar ile insanlar tek bir gizli kamera ile hem ses hem görüntü hem de fotoğraf çekimi yapılabilir.

KALEM GİZLİ KAMERALAR

Kalem şeklindeki gizli kameralar kompakt kameralardır. Kamera, mikrofon, batarya ve kaydedici üniteyi içinde taşınabilir. Gömlek cebinde veya yazı yazarken ortam görüntüleri kalem görünümlü gizli kamera ile gizlice alınıp kaydedilebilir.

Düğme Gizli Kamera

Düğme tipindeki gizli kameralar değişik renk ve çeşitteki düğmeler şeklinde bulunabilir. Bu gizli kameralar bir kazak, gömlek vb arkasına sanki bir düğmeymiş gibi saklanarak ortamın görüntüsünün gizli olarak alınmasında kullanılır. Eğer bu kamera insan üzerinde taşınacaksa kamerayı taşıyan kişinin üzerinde ufak bir dijital kayıt üniteside bulunmalıdır. Bunun dışında bir giysi dolabında asılı olan elbiseler üzerinde bile uygulanabilmektedir.

Sprinkler Gizli Kamera

Sprinkler tipi gizli kameralar özellikle yangın söndürme sistemi olan büyük alışveriş merkezlerinde kullanılır. Yangın söndürme sistemlerinde kullanılan sprinkler görünümünde olduğu için bu gizli kameranın tespiti çok zordur.

Gözlük Gizli Kamera

Gözlük şeklindeki gizli kamera yine kişilerin üzerlerinde taşıyabileceği bir gizli kamera çeşididir. Dolayısıyla insan üzerinde taşınabilen bir dijital kayıt cihazına ihtiyaç duyulur. Gözlüğün bir kenarına yerleştirilen gizli kamera ve mikrofon gözlük üzerinde farkedilmeden ortamdaki ses ve görüntüyü kaydedebilir.

Ayakkabı Gizli Kamera 

Ayakkabı gizli kamerası ayakkabı üzerine yerleştirilen bir kameradır. Görüntülerini portatif bir dijital kaydedici üzerine kaydedebilir. Bu gizli kamera ayakkabı üzerinde farkedilmeyeceği için ortamdaki görüntülerin gizlice kaydı mümkün olmaktadır.

Masaüstü Saat Gizli Kamera 

Saat üzerine gizlenen bir kameradan oluşan gizli kamera çeşididir. Hemen her ev ve işyerinde duvar saati kullanıldığı için dikkat çekmeden kullanılabilir. Merceğin görüntü alacağı delik olarak daha az dikkat çekmesi için genellikle akrep ve yelkovanın birleştiği yer tercih edilir.

Pinhole Gizli Kamera 

En yaygın kullanılan temel gizli kamera çeşitlerindendir. Bu kameralar adında anlaşılacağı üzere görüntü alabilmek için kalem ucu kadar bir deliğe ihtiyaç duymaktadırlar. Bu özellikleri sayesinde biblo, resim, bilgisayar hoparlörü, dolap vb cisimlerin arkasına saklanarak ortam görüntüsünü gizli olarak alabilir.

PIR Dedektör Görünümlü Gizli Kamera

En sık kullanılan gizli kamera çeşitlerindendir. Günümüzde hemen her işyerinde ve evde alarm sistemi bulunmaktadır. Hareket sensör görünümlü bu kamera kullanılarak kameranın alarm sistemindeki bir hareket dedektörü olduğu izlenimi yaratılabilir. Böylece kesinlikle dikkat çekmeyecektir.

Duman Dedektör Görünümlü Gizli Kamera

Özellikle yangın algılama sistemi bulunan yerlerde tercih edilir. Duman dedektör görünümünde olduğu için yangın alarm sistemindeki diğer duman dedektörlerinden ayırdedilmesi mümkün değildir. Duman dedektörleri bulundukları odanın ortasına gelecek şekilde monte edilmektedirler. Duman dedektör tipli gizli kameraların montajında da buna dikkat etmek gereklidir.